18:35:20 <salmon_> #startmeeting 18.08.15
18:35:20 <meetings-bot> Meeting started Tue Aug 18 18:35:20 2015 Europe/Warsaw and is due to finish in 60 minutes.  The chair is salmon_. Information about MeetBot at http://wiki.debian.org/MeetBot.
18:35:20 <meetings-bot> Useful Commands: #action #agreed #help #info #idea #link #topic #startvote.
18:35:20 <meetings-bot> The meeting name has been set to '18_08_15'
18:35:31 <salmon_> to wolne wolne wnioski od razu
18:35:35 <salmon_> nic nie ma w agencie
18:35:41 <salmon_> #topic wolne wnioski
18:35:44 <salmon_> ktoś coś?
18:36:10 <galuszkak> ja chyba 3
18:36:15 <salmon_> to dajesz
18:36:45 <galuszkak> 1. Festiwal FOP, dalej nie wiem co pisać w wniosku, ile stołów, czy jakieś warsztaty robimy dla kogoś (niekoniecznie dla dzieci), oraz jak z transportem
18:37:19 <Hakes> cześć wszystkim
18:37:37 <bfaliszek> a jest w ogóle jakiś pomysł jakie warsztaty możemy przeprowadzić?
18:37:42 <salmon_> galuszkak: a kto to organizuje? kto zglosil sie do pomocy?
18:38:10 <galuszkak> możemy robić nie musimy
18:38:42 <galuszkak> faktem jest, że możemy więc pytam czy ktoś coś ;). Na razie poza pytaniem o kategorie nie wiem też ile stołów i reszty. Fajnie by było domknąć to do tego tygodnia
18:38:53 <galuszkak> żeby mieć zaklepaną odpowiednio dużą miejscówkę ;)
18:39:10 <salmon_> galuszkak: a kto to organizuje? kto zglosil sie do pomocy?
18:39:13 <dominikTabisz> dużo miejsca na tor dla samochodzików?
18:39:40 <galuszkak> salmon_: w sensie? mówimy o Festiwalu Organizacji Pozarządowych na Dniach Miasta Katowice
18:40:08 <galuszkak> salmon_: chodzi ci o to czy w ogole chcemy sie wystawiac?
18:40:11 <salmon_> galuszkak: no wiem, ale ktoś nas tam zglosil? Ty, prawda? :P
18:40:22 <salmon_> to jakis zespol chyba jest, czy nie ma?
18:40:38 <galuszkak> salmon_: jeszcze nas nie zgłaszałem dlatego pytam
18:40:44 <galuszkak> bo zeby zglosic potrzebuje tych danych
18:40:54 <bfaliszek> jeśli nie robimy warsztatów to wystarczą pewnie z 2 spotły i kilka krzeseł. Jeśli robimy warsztaty, to ilość stołów, krzeseł itd. zależy od tego z czego będą te warsztaty
18:40:59 <salmon_> ok, to już czaje
18:41:08 <salmon_> dominikTabisz: ?
18:41:19 <galuszkak> bfaliszek: warsztaty są w osobnym namiocie z dużą przestrzenią
18:41:33 <galuszkak> jeśli chcemy robić warsztaty muszę to wiedzieć teraz, bo oni wpisują je do agendy
18:41:48 <dominikTabisz> salmon: na liście widziałem pomysł by wystawić się z samochodzikami (wiem było, że mają jeździć po lokalu)
18:41:54 <galuszkak> stąd pytanie jest zasadne, bo kwestia stoiska to kolejna kwestia. Kilka krzeseł to rozumiem 2-3? 5?
18:43:08 <salmon_> galuszkak: od zlej strony sie za to zabierasz
18:43:10 <fk_lx> dominikTabisz: pomysły to jedno, ktoś je jeszcze musi zrealizować
18:43:17 <salmon_> najpierw zapytaj kto, a później jak :P
18:43:33 <fk_lx> salmon_: +1
18:43:35 <galuszkak> salmon_: good idea, bo coś czuję, że nikt nie zainteresowany
18:43:54 <salmon_> galuszkak: nom, tez mam takie odczucie
18:44:04 <galuszkak> z drugiej strony, będzie dużo ludzi trudno stracić taką okazję, żeby pokazać się ludziom którzy tłumnie przybędą tam
18:44:41 <galuszkak> i z czego może ktoś członkiem zostać ;-) if you know what I mean ;) teraz np wpadali ludzie którzy usłyszeli o nas po woodstocku dzięki HS KRK (thx to them! ;) )
18:45:19 <salmon_> galuszkak: jakie to sa dni? 11-12?
18:45:25 <dominikTabisz> ja bym nie pytał "kto i jak" tylko kto, co ma do pokazania
18:45:28 <bfaliszek> galuszkak ja mogę być w zasadzie cały dzień (z wyjątkiem mojej prelekcji na KarieraIT 10-11)
18:45:49 <galuszkak> 11 dzięki AniaK i Uli Mitas już mam wszystko ustawione na dzień dla NGOsów w ramach FOP, mówimy tylko o 12 września
18:45:56 <galuszkak> gdzie się możemy z majdanem wystawić
18:46:48 <galuszkak> jakby Copi naprawił drukarkę (Copi patrzę na Ciebie z nadzieją, :P ) to super by było. Fab Lab Katowice będzie robił cannou? kanou? taką łódkę z drewna
18:46:56 <salmon_> czyli póki co mamy dwie osoby chętnie. bfaliszek i galuszkak?
18:47:08 <salmon_> *chętne
18:47:08 <Hakes> niestety ja będę w pracy :(
18:47:37 <galuszkak> Hakes: w sobotę?
18:47:41 <fk_lx> dwie osoby to absolutne minimum na stoisko, jedna będzie się chciała załatwić to ktoś musi być
18:48:02 <fk_lx> a jeszcze chcieliście kogoś w HS do pilnowania autek
18:48:14 <Hakes> galuszkak: miesiące mi się pomyliły
18:48:22 <galuszkak> Hakes: czyli dasz radę? ;)
18:48:54 <salmon_> ten pomysl z autkami w HSie nie wyjdzie. Lag jest zby duzy zeby tym gdzies jechac. Co najwyzej kamera mozna po obracać
18:49:25 <Hakes> mogę wpaść na pół dnia :)
18:49:31 <salmon_> to już je lepiej na miejscu mieć
18:49:46 <dominikTabisz> ale te same autka na miejscu, na torze przeszkód + 1 autko w HS to już realniej - lag jest bo autko "jest na marsie" - też dydaktyczne
18:49:47 <galuszkak> salmon_: normalnie też jest lag? czy tylko na odległość? co jest winne lagowi?
18:49:50 <bfaliszek> salmon_ to można rozstawić kilka kamer na servach, żeby pokazać nasz lokal.
18:50:16 <salmon_> bfaliszek: można
18:50:37 <salmon_> galuszkak: normalnie laczysz sie bezposrednio do maliny i lag jest ponizej 0,5s
18:51:17 <salmon_> galuszkak: coś jeszcze w temacie?
18:51:26 <Hakes> a mamy stałe IP w lokalu? czy będzie trzeba coś kombinować?
18:51:35 <salmon_> nie mam pojęcia
18:52:03 <galuszkak> moze w sumie schodzimy na zbyt duze detale. Anyway, proponuję, żeby topic FOPu namiotu, warsztatów i innych rzeczy zamknąć do końca tygodnia :).
18:52:27 <salmon_> #info opic FOPu namiotu, warsztatów i innych rzeczy zamknąć do końca tygodnia :).
18:52:33 <salmon_> galuszkak: nastepny wniosek?
18:52:49 <bfaliszek> galuszkak skoro na stoisku będą max 3 osoby, to chyba nie ma co się rzucać na robienie warsztatów
18:53:36 <galuszkak> bfaliszek: sure, po prostu warsztaty można zrobić z wszystkiego i kogoś też złapać. Wiesz to jest inaczej, jak szuka się ludzi a jak dostajesz ludzi na tacy ;)
18:53:40 <galuszkak> dobra next
18:53:42 <galuszkak> bo salmon goni :)
18:54:29 <galuszkak> czy ktoś chciałby poprowadzić prelkę tą ostatnią na 1 dzień FOPu o czymś praktycznym dla NGO? (szyfrowanie, strony internetowe itd?) Jeśli nie to ja to wezmę, ale zawsze chętni ludzie mile widziani ;)
18:54:59 <Hakes> to ma być mało techniczne?
18:55:17 <galuszkak> Hakes: mniej techniczne, bardziej praktyczne. Na 25 minut
18:55:54 <Hakes> szkoda, bo mam bardziej techniczne prezentacje prawie gotowe i rozpisane
18:56:16 <galuszkak> Hakes: to może zagadam do Ciebie po ;)
18:56:50 <galuszkak> 3 wniosek ;)
18:56:50 <fk_lx> galuszkak: tylko nie zrób takiego fuckupu jak na warsztach z dziećmi, że coś o pedofilli i Stalmanie zaczniesz opowiadać
18:57:07 <galuszkak> fk_lx: ok
18:57:35 <galuszkak> Prosiłem dzisiaj rano Anię bo wspominała mi o tym i posłała info o konkursie Społecznik 2.0
18:58:22 <galuszkak> co fajne w tym, to mniej papierkowej roboty jak się wygra konkurs i zastanawiam się czy nie powinniśmy spróbować. To 10k cebuli, dla nas to kosmiczna forsa
18:59:00 <galuszkak> tam jest termin do 3.09 więc czasu nie wiele. I kolejny raz pytanie czy ktoś ma chęć spróbować napisać jakiś wniosek
19:00:07 <Hakes> tam już widziałem zgłoszenia po 900 głosów
19:00:15 <galuszkak> Hakes: still można wygrać przez jury
19:00:38 <firemark> czesc
19:00:44 <galuszkak> 3 projekty mogą wygrać
19:00:46 <firemark> przepraszam za spóźnienie
19:00:49 <firemark> kąpiel :3
19:01:01 <bfaliszek> jak coś to mamy dwa czy trzy wnioski o grant. Można je przerobić, a nie zaczynać wszystko od nowa
19:01:34 <bfaliszek> w sensie, pisaliśmy już i można je przerobić
19:02:17 <galuszkak> bfaliszek: wniosek o grant to jakiś punkt zaczepienia tylko trzeba by to zrobić jako projekt i żeby to jakoś pociągło ludzi
19:02:28 <galuszkak> bfaliszek: anyway jesteś chętny? ;)
19:03:11 <bfaliszek> galuszkak mogę pomóc przy pisaniu wniosku, ale sam tego nie pociągnę
19:03:15 <firemark> galuszkak: dalej mówimy o FOP?
19:03:18 <galuszkak> AniaK: i o wilku mowa ;)
19:03:32 <galuszkak> firemark: nie. Mówimy o mailu AniaK na temat konkursu społecznik 2.0
19:03:36 <AniaK> No firemark mnie tu zawołał
19:03:43 <dominikTabisz> a macie jakąś akcje do pokazania?
19:03:49 <galuszkak> czyli jak zdobyć 10k. I nasze finanse podreperować ;)
19:04:12 <galuszkak> AniaK: good for firemark, ale pamiętaj, że Ania jest na urlopie ;)
19:04:32 <firemark> HS nie ma urlopu :D
19:04:36 <AniaK> Lol
19:04:47 <firemark> AniaK: napisałaś 'konkurs jakich nie lubię'
19:04:47 <AniaK> Daję radę :D
19:04:52 <firemark> możesz wyjaśnić dlaczego?
19:05:04 <AniaK> Bo to jest głosowanie internautów
19:05:13 <AniaK> I tam są zawsze przekręty
19:05:14 <salmon_> firemark: to jest offtop
19:05:19 <firemark> to napiszemy bota i tyle
19:05:21 <firemark> salmon_: oh, sorry
19:05:25 <galuszkak> dobra ludki, projekt możemy zrobić pytanie co wciągnie ludzi. Takie warsztaty np z Arduino, czy z programowania dla dzieci mogą być ciekawe tylko dla nie wielkiej części
19:06:13 <AniaK> Ja wam mogę napisać co wymyśliłam dla fundacji z mojej gminy
19:06:21 <firemark> galuszkak: ale tylko to potrafimy dobrzez robić
19:06:49 <galuszkak> może wziąść jakiś odjechany temat i się przy nim coś nauczyć i poeksperymentować. Jak Copi by naprawił drukarkę można by spróbować wydrukować drona i robić warsztat z budowy dronów ;)
19:06:59 <galuszkak> AniaK: dajesz
19:07:31 <AniaK> Wymyśliłam dla nich warsztatownię - mobilną - takie miejsce z mlotkami, śrubami,  kabelkami itd.
19:07:43 <AniaK> I po prostu dać do dyspozycji ludzi
19:08:20 <galuszkak> AniaK: czy hm, to jest taki bardziej pasywny projekt?
19:08:20 <AniaK> Tak sobie myślę, że może warsztat dla samych dorosłych albo dzieci to już oklepane ale warsztat dla dorosłych i dzieci?
19:08:33 <AniaK> Pół  na pół
19:08:48 <AniaK> Bo wpisałam tam też warsztaty z programowania
19:08:55 <Hakes> pod taki pasywny projekt to samą ideę lokalu idzie podciągnąć
19:09:08 <Hakes> ale niezbyt to może zainteresować
19:09:15 <firemark> AniaK: warsztaty dla dorosłych i dzieci… to moze się nie udać
19:09:46 <AniaK> firemark : ostatnio takie robiłam :) udały się :)
19:09:47 <galuszkak> firemark: e czemu, to akurat fajne, Ojciec i syn itd. Zauważ, że na zdjęciach śląskie szyje były też dzieci z mamami ;)
19:10:00 <Hakes> firemark: jeżeli traktujesz ich jako opiekunów z dziećmi to może
19:10:13 <AniaK> A na przykład coś takiego:  http://tinkering.exploratorium.edu
19:10:16 <AniaK> ?
19:10:26 <AniaK> To jest bardzo fajny kierunek
19:10:38 <AniaK> I chyba nie odstrasza ludzi tak, jak programowanie
19:10:42 <firemark> Hakes: to bym podkreślil że to warsztaty… familijne
19:11:19 <Hakes> yup, to miałem na myśli
19:11:26 <AniaK> opiekunowie, rodzice, babcie, dziadkowie  łerewa
19:11:36 <firemark> AniaK: ok, bo w sumie nie rozumiem chyba.
19:11:46 <AniaK> Porozumienie ponad pokoleniami :)
19:11:57 <firemark> jeżeli dalej mówię o mobilnym warsztacie - co byś chciała tam mieć?
19:12:13 <dominikTabisz> w okolicy jest wiele osób, które coś umieją - zaczynając od komputerów może wciągnąć ludzi we wspólną "naprawialnie" rzeczy?
19:12:13 <firemark> mini stolarstwo, lutowanie, spawarkę? małe biegające firemarki?
19:12:45 <AniaK> dominikTabisz : o to to! :)
19:13:18 <dominikTabisz> spójrz - ja zmieniam zawiasy dremelem, kto inny lutuje plastik inny ożywia stare komputery
19:13:30 <AniaK> firemark : małe biegające firemarki przede wszystkim  :P
19:13:35 <AniaK> A tak serio
19:13:35 <bfaliszek> w sumie to http://tinkering.exploratorium.edu/circuit-boards albo to http://tinkering.exploratorium.edu/musical-bench całkiem niezłe
19:13:53 <bfaliszek> taka nauka przez doświadczenia, coś jak w centrum nauki kopernik w warszawie
19:14:03 <firemark> bfaliszek: właśnie o tym samym pomyślałem
19:14:27 <AniaK> Wymyślenie wyposażenia i bebechów zostawiam Wam :) ja ogarniam ideologię i mogę to ładnie opisać :)
19:14:49 <galuszkak> AniaK: możemy podzielić się tym co już pisaliśmy na granty
19:14:51 <firemark> czyli to głębszy temat do zastaniowienia się
19:15:25 <galuszkak> anyway głosowanie jest do trzeciego jeśli mamy to napisać i zbierać głosy to potrzebujemy realny deadline do piątku/soboty
19:15:39 <AniaK> bfaliszek: no dokładnie tak :)
19:15:53 <galuszkak> i potem zmobilizować i zebrać głosy (względnie napisać ukochanego bota głosującego) :)
19:17:13 <AniaK> galuszkak : ja Ci dam bota! Weź :P
19:17:30 <AniaK> Czyli co?
19:17:50 <firemark> ktoś musi napisać o mobilnym warsztacie
19:17:53 <galuszkak> AniaK: proponuję rozruszać temat i trzeba zebrać dla pewności 2 osoby które poprowadziły by ten projekt
19:17:56 <AniaK> Idziemy w miedzypokoleniowe warsztaty naprawiania rzeczy? I naukę przez to?
19:18:00 <firemark> kto napisze na liście?
19:18:02 <galuszkak> Ja jestem na tak
19:18:04 <firemark> AniaK: ?
19:18:22 <AniaK> Ale nasz nie byłby mobilny, nie?
19:18:30 <firemark> bez kółek
19:18:57 <galuszkak> najlepiej gdyby był w HSie dla społeczności Katowiczan
19:19:00 <bfaliszek> nie mobilny, chyba po prostu u nas w lokalu
19:19:04 <AniaK> No w sensie takim, że my to robimy na miejscu. W hsie.
19:19:12 <galuszkak> w końcu lokal też mamy od miasta, więc wtedy by było to bardziej uzasadnione
19:19:42 <AniaK> No właśnie. Ok. To ja to napiszę, wrzucę na listę i pomyślimy wszyscy, ok?
19:19:47 <galuszkak> to co robimy actiona?
19:20:04 <firemark> galuszkak: rób action na anię
19:20:08 <galuszkak> #action AniaK napiszę propozycję projektu na listę na konkurs Społecznik 2.0
19:20:14 <AniaK> Ma być edukacja, naprawianie i międzypokoleniowość
19:20:29 <firemark> chociaż mam obawy czy damy rady wygrać :-)
19:20:35 <dominikTabisz> bardziej widzę to jako spotkania z kimś, kto to robił. Żeby pokazał jak. jeśli tylko ciekawsze naprawy (z instrukcją) publikujemy - to widzę nawet tworzenie bazy wiedzy DIY
19:20:48 <firemark> dominikTabisz: DIY to wszystko :-)
19:20:52 <AniaK> Ok :) dziś, jutro najpóźniej, trudno, najwyżej nie doczytam książki :D
19:21:09 <galuszkak> ok :)
19:21:16 <galuszkak> to salmon_ dalej :)
19:21:24 <salmon_> ok, jeszcze jakies wolni wnioski?
19:21:29 <salmon_> *wolne
19:21:51 <salmon_> jak nie to
19:21:57 <firemark> miał być 3?
19:22:03 <salmon_> #topic Podsumowanie akcji z poprzednich spotkań
19:22:06 <salmon_> firemark: byly
19:22:09 <firemark> huh.
19:22:12 <firemark> to mnie pierwszy ominął
19:22:14 <salmon_> https://pad.nowoczesnapolska.org.pl/p/Akcje_ze_spotkan_Hackerspace_Silesia
19:22:23 <salmon_> kasuje Hakes wyśle maila na temat LDAP na listę HS'u
19:22:33 <salmon_> i bfaliszek wyśle info o spisie rzeczy, które przydałyby się w naszym lokalu.
19:22:37 <Copi> joł ;d
19:22:45 <Copi> hardo dziś siedzicie
19:22:49 <salmon_> coś jeszcze?
19:22:50 <bfaliszek> oba maile poszły na listę, więc do skasowania
19:23:04 <salmon_> ok, to kończymy?
19:23:06 <firemark> hm
19:23:16 <galuszkak> ulotka?
19:23:17 <firemark> w ogóle te 3 rzeczy z listy
19:23:24 <firemark> czy one nie są outdated?
19:23:25 <galuszkak> ta ulotka została wysłana?
19:23:33 <palid> dziendobry
19:23:47 <firemark> co wyście się na czas zimowy ustawili?
19:23:54 <bfaliszek> dominikTabisz jak wygląda sprawa ulotki/plakatu?
19:24:29 <firemark> własnie, tez mnie ten temat interesuje
19:24:31 <dominikTabisz> 2 tygodnia lagu gwarantowane :(
19:25:17 <firemark> dominikTabisz: ok…
19:25:18 <galuszkak> a czy myśleliście, żeby zmergować tą ulotkę z tą ideą Ani?
19:25:22 <firemark> dominikTabisz: bo robisz to już pół roku
19:25:42 <firemark> dominikTabisz: czy pracę z ulotką mogła przejąć Ania?
19:25:43 <Copi> firemark: pół roku to on wysyła zdjęcie jej
19:25:45 <bfaliszek> Ulotki i plakat przydałyby się już na 12.09 na nasze stoisko
19:26:01 <Copi> o ile wiem to AniaK była chętna do pomocy
19:26:09 <Copi> więc jak ma chęci i czas to jestem za
19:26:24 <dominikTabisz> no czemu nie
19:26:36 <Copi> możecie razem popracować przecież, podzielić się projektem czy coś
19:26:37 <galuszkak> a nie mogą tego razem spróbować
19:26:51 <AniaK> Mogę coś dłubnąć w przyszłym tygodniu :) i chętnie zobaczę co już jest :)
19:27:00 <galuszkak> AniaK ma prezentację na 11, jak ma jeszcze robić teraz projekt na społecznik 2.0 + ulotkę to my ją zajedziemy ;)
19:27:26 <AniaK> galuszkak : nie znasz mnie jeszcze :D
19:27:28 <firemark> możemy ulotkę robić w więcej osób
19:27:50 <firemark> tylko niech AniaK będzie dyrektorem do sprawy ulotkowej!
19:28:01 <palid> galuszkak: gdalem z dawidem, moge mu nawet sypnac hajsem zeby nam zrobil design calosciowy
19:28:03 <galuszkak> jeśli się da wspólnie to niech tak będzie, jeśli nie to kto pierwszy. Anyway jaki budżet na to potrzebujemy (na druk?)
19:28:04 <Copi> jeszcze info jak coś
19:28:09 <palid> tylko najpierw dajcie mi jakies wireframe'y i inne rzeczy.
19:28:17 <Copi> jutro jestem z salmon_ od 17 i robimy warsztat
19:28:24 <palid> dajcie szkic i moge cos dzialac dalej w tym tmacie
19:28:27 <Copi> jakby ktoś chciał wpaść czy coś to zapraszamy
19:29:02 <galuszkak> palid: mówimy o stronie?
19:29:08 <palid> galuszkak: strona, ulotka, plakaty
19:29:14 <palid> ogolnie wszystko, zeby bylo spojne ;)
19:29:45 <dominikTabisz> proponuję rozdzielić - najpierw identyfikacja wizualna do reszty i plakat a reszta potem. Ulotka to wąskie gardło
19:30:14 <galuszkak> palid: nie wiem czy to ma sens jeżeli mamy ludzi do tego teraz tutaj, fajnie gdyby jednak ludzie z HSa to zrobili, niż żeby dać hajs gdzieś na zewnątrz. (Donations are ALWAYS welcome :) )
19:30:54 <galuszkak> ok ja nie mam nic więcej
19:31:16 <salmon_> ok, to kończymy spotkanie
19:31:20 <salmon_> #endmeeting