19:01:38 <galuszkak> #startmeeting Spotkanie 24.03.2015
19:01:38 <meetings-bot`> Meeting started Tue Mar 24 19:01:38 2015 Europe/Warsaw and is due to finish in 60 minutes.  The chair is galuszkak. Information about MeetBot at http://wiki.debian.org/MeetBot.
19:01:38 <meetings-bot`> Useful Commands: #action #agreed #help #info #idea #link #topic #startvote.
19:01:38 <meetings-bot`> The meeting name has been set to 'spotkanie_24_03_2015'
19:02:31 <palid> siema. mam temat do poruszenia wazny
19:02:41 <Copi> palid: czekaj na wolne wnioski
19:02:51 <palid> Copi: spoko, nie wiem jak to dziala.
19:02:53 <fk_lx> ale czy przypadkiem meetingi nie są dla członków?
19:03:12 <Copi> palid: są tematy z agendy, potem wolne wnioski z limitem 5 minut
19:03:12 <fk_lx> swego czasu wyrzucono zhosta, argumentując to w ten sposób
19:03:22 <Copi> galuszkak: ogarnij sytuacje
19:03:32 <Copi> zrób invite only czy coś
19:03:44 <Copi> albo +m
19:03:50 <Copi> i wojsy członkom
19:03:57 <galuszkak> Spotkania są tylko dla członków HSa logi będą po spotkaniu dla reszty zainteresowanej
19:04:23 <BartlomiejB> Czesc.
19:04:23 <galuszkak> kto to Borgore ?
19:04:42 <galuszkak> 5,4,3,2,1...
19:04:43 <fk_lx> Borgore: możesz się nam przedstawić?
19:05:12 <Copi> galuszkak: INVITE ONLY
19:05:29 <galuszkak> dobra chyba jesteśmy wszyscy, więc zaczynajmy
19:05:35 <Borgore> no cześć
19:05:39 <Borgore> jestem z Katowic
19:05:50 <Borgore> chciałem zobaczyć co się dzieje
19:05:55 <Copi> Borgore: jak nie jesteś członkiem to zapraszamy na #hackerspace-silesia
19:05:57 <firemark> a ja z Mikolowa:)
19:06:02 <Borgore> ale ktoś mnie chyba wykopał
19:06:13 <galuszkak> Spotkanie jest tylko dla członków obecnie.
19:06:16 <Copi> Borgore: wejdź na kanał wyżej podany, z tego zmykaj
19:06:24 <galuszkak> Zapraszam na #hackerspace-silesia
19:06:43 <pigletto> no tez nasza wina bo nie bylo jasnej informacji o tym ze tylko dla czlonkow...
19:07:06 <firemark> w sumie palida bym przywrocil
19:07:13 <galuszkak> OK. Przepraszam za zamieszanie. Dobra jako, żę nie ma tematów bierzemy się od tego co stało
19:07:21 <firemark> bo mial fajny temat
19:07:23 <galuszkak> w liście TODO do zrobienia
19:07:28 <fk_lx> galuszkak: można kanał zmienić na inivite-only
19:07:51 <Copi> /mode +i
19:07:59 <pigletto> firemark: no moze na koniec spotkania wpuscic innych, byle sie nie zrobilo trollowisko
19:08:07 <firemark> najlepiej +m i +v dla czlonkow
19:08:17 <Copi> dobra cisza
19:08:20 <Copi> galuszkak: rób swoje
19:08:28 <BartlomiejB> Firemark: +1
19:08:44 <BartlomiejB> I tak logi sa publicznie dostepne.
19:09:05 <galuszkak> ok więc tematy
19:09:08 <fk_lx> no fakt firemark dobrze proponuje
19:09:16 <galuszkak> galuszkak dopisze informacje o dworcu Katowice załęże
19:09:17 <galuszkak> galuszkak doda opis jak jak dojechac pociagiem do HSu
19:09:21 <firemark> galuszkak: na wolne wnioski prosilbym palia - mial temat alarmu i chcial go poprowadzic
19:09:21 <galuszkak> Done
19:09:32 <galuszkak> salmon_ napisze o kolejnych konkursach na liście
19:09:43 <galuszkak> czy salmon_ pisał o kolejnych konkursach? chyba nie...
19:09:53 <Copi> nie pisał, dalej
19:09:53 <firemark> nic nie bylo
19:10:05 <galuszkak> #topic Zadania z poprzednich spotkań
19:10:12 <galuszkak> galuszkak napisze news o warsztatach
19:10:17 <galuszkak> didn't do it...
19:10:21 <galuszkak> firemark poprawi szablon wordpressowy
19:10:24 <galuszkak> firemark: ?
19:10:27 <firemark> tez didnt :c
19:10:43 <galuszkak> galuszkak przyjrzy się i spróbuje nas złapać na Ad Words Grants
19:10:50 <galuszkak> in progress czekam na odpowiedź jakąś...
19:10:55 <galuszkak> salmon_ dostarczy konta fk_lx
19:11:00 <galuszkak> fk_lx postawi mailmana
19:11:12 <fk_lx> jedno jest zależne od drugiego
19:11:28 <fk_lx> salmon nie miał jeszcze okazji rozmawiać na ten temat
19:11:44 <galuszkak> ok czyli z tym tematem leżymy.
19:12:03 <fk_lx> niestety tak, trzeba poczekać na powrót salmona
19:12:17 <galuszkak> ok
19:12:28 <galuszkak> torrocus zakłada konto w banku
19:12:30 <galuszkak> done
19:12:38 <galuszkak> bo konto jest
19:13:10 <galuszkak> ok to z ostatniego spotkania
19:13:11 <pigletto> torrocus jest na #hackerspace-silesia a nie tu
19:13:15 <pigletto> hm
19:13:23 <Copi> galuszkak: musisz go zaprosić tutaj bo inaczej nie wejdzie ;x
19:13:27 <firemark> galuszkak: /invite
19:13:33 <fk_lx> /invite torrocus
19:13:47 <galuszkak> done
19:14:07 * galuszkak zrobić jawne głosowanie na temat bota chomis.
19:14:17 <Copi> nie ma
19:14:18 <pigletto> no... chyba nikt nie byl przypisany
19:14:34 <Copi> galuszkak: leć dalej, mam do tego wolny wniosek
19:14:41 <fk_lx> no i pytanie jaki temat głosowania nad botem
19:14:52 <pigletto> druga sprawa ze teraz bota nie ma i nie wiem akurat czemu, ale czy jest sens to glosowac w tej sytuacji?
19:15:07 <pigletto> ma bana czy go po prostu palid usunal?
19:15:12 <fk_lx> jest ban
19:15:38 <fk_lx> przynajmniej na tę chwilę
19:15:38 <galuszkak> ok, to możemy ustalić nad czym będziemy głosować
19:15:38 <pigletto> fk_lx: no IMO to : -usunac bota, -usunac funkcje ,cycki, - zostawic jak jest
19:16:06 <Copi> pigletto: +1
19:16:07 <pigletto> ewentualnie jeszcze -zostawic tak jak jest + kick/ban za naduzywanie
19:16:27 <kozak127> +1
19:16:38 <galuszkak> pigletto zrobisz to? :)
19:16:47 <fk_lx> pytanie techniczne, jak będzie 10 za zostawić tak jak jest a po 8 pod pozostałymi opcjami
19:16:47 <pigletto> ok
19:17:18 <pigletto> no to wygrywa 'tak jak jest' IMO
19:17:35 <Copi> raczej to jest logiczne, że wygrywa opcja z największą ilością głosów
19:17:49 <fk_lx> 8 - za usunięciem bota, 8 - za usunięciem, 10 - za zostawieniem
19:17:55 <fk_lx> to jest 16 głosów za niezostawieniem
19:18:01 <pigletto> fk_lx: nie
19:18:11 <pigletto> przeciez opcje 1 i 2 nie sa jednoznaczne
19:18:47 <pigletto> ktos moze byc za usunieciem polecenia, ale przeciw usunieciu bota
19:19:00 <fk_lx> ale to będą checkboksy czy jak?
19:19:09 <firemark> radio ;P
19:19:11 <Copi> radioboxy
19:19:16 <pigletto> radiobuttony
19:19:18 <pigletto> :P
19:19:26 <galuszkak> <select>
19:19:38 <fk_lx> a w ogóle co z funkcją niggr bota?
19:19:41 <pigletto> fk_lx: a jakas inna propozycje masz?
19:19:53 <BartlomiejB> No to druga tura z mniejsza ilosia opcji;;)
19:19:54 <firemark> a jest? o_O
19:19:56 <pigletto> niggr? nie znam
19:20:14 <fk_lx> jest w kodzie
19:20:24 <kozak127> jeśli głosowanie, to raczej jednokrotnego wyboru
19:20:40 <firemark> fk_lx: tylko nie dziala
19:20:42 <kozak127> a niggt to url shortener
19:20:56 <pigletto> z drugiej strony wielokrotny wybor nie jest moze zly, tez cos wyjdzie
19:21:17 <fk_lx> tylko jak nie ma bezwzględnej większości na żadną z opcji to trochę dziwne głosowanie
19:21:31 <fk_lx> zwycięzca pierwszej tury wyborów, nie zawsze jest zwyciezcą drugiej
19:21:38 <Copi> fk_lx: to proponujesz dwie tury?
19:21:44 <kozak127> no to hmm... wielokrotnego wyboru, i największa liczba głosów na dany wybór wygrywa
19:21:45 <Copi> fk_lx: czy opcje 1 i 2 połączyć
19:21:53 <kozak127> bez łączenia opcji
19:22:03 <pigletto> kozak127: +1
19:22:05 <firemark> dlaczego nawet wyniki prostej ankiety musza nam sprawiac problem? :|
19:22:20 <fk_lx> firemark: co te pytanie wnosi?
19:22:20 <galuszkak> firemark: demokracja już taka jest ;)
19:22:30 <BartlomiejB> :)
19:22:38 <pigletto> firemark: czy pkw oglosila juz oficjalne wyniki wyborów?
19:22:42 <firemark> opcja ktora najwiecej ma glosow jest wybrana
19:23:00 <firemark> pigletto: huh? :P
19:23:06 <galuszkak> ej seriously. Żeby nie komplikować tematu. Kto jest za 1 turą z większością głosów. A kto jest przeciw. Bo zaraz będzie głosowanie za systemem głosowania
19:23:10 <BartlomiejB> Firemark: to nie takie proste.
19:23:21 <fk_lx> to może dajmy dwie opcje
19:23:27 <fk_lx> 2 i 3
19:23:44 <fk_lx> z tego co czytałem na liście to nikt nie jest za tym by bota całkowicie usuwać
19:23:45 <firemark> BartlomiejB: proste, dla tych co nie chca bota nie zadowoli N tur :P
19:24:00 <Copi> ja proponuje
19:24:04 <Copi> zostawić bota
19:24:09 <fk_lx> awantura była o funkcjonalność "cycki"
19:24:10 <Copi> głosujemy za cyckami
19:24:12 <Copi> i przeciw
19:24:14 <Copi> i tyle
19:24:23 <Copi> pytanie i odpowiedzi TAK/NIE
19:24:34 <kozak127> Copi++
19:24:36 <Copi> i ankieta trwa tydzień
19:24:37 <firemark> +1
19:24:38 <pigletto> ok
19:24:47 <fk_lx> no to jest proste
19:24:48 <Copi> bo reszta bota nie przeszkadza
19:25:06 <BartlomiejB> A niggr?
19:25:10 <fk_lx> no własnie, kontrowersyjna jest jedynie ta funkcjonalność
19:25:20 <fk_lx> no niggr to jest ślizganie się
19:25:21 <Copi> galuszkak: dalej
19:26:22 <galuszkak> Copi: moment. Kto robi głosowanie? Głosowanie ma być jawne, i trzeba zapewnić, żeby głos był od członków
19:26:32 <fk_lx> We współczesnej angielszczyźnie wyrażenie nigger jest jednym z największych tabu językowych. Jego wypowiadanie jest powszechnie postrzegane jako poważne naruszenie norm i naraża autora wypowiedzi na posądzenie o rasizm.
19:26:32 <Copi> pigletto robi
19:26:34 <Copi> no kurde
19:26:38 <firemark> galuszkak: glos z podpisem :P
19:26:42 <fk_lx> to z wikipedii wklejka
19:26:51 <pigletto> glosuja tylko czlonkowie?
19:27:14 <Copi> pigletto: imho nie
19:27:22 <Copi> bo kanał nie jest dla członków tylko
19:27:31 <firemark> pigletto: jezeli beda glosowac osoby obce to mam 90 glosow na NIE :P
19:27:58 <fk_lx> chwila to jest nasz kanał, czy dowolnej grupy, która się tam pojawi
19:28:06 <pigletto> no tak jakby niemcy glosowali w naszych wyborach bo moga do polski przyjechac :)
19:28:11 <galuszkak> pigletto: a dlaczego mieliby nie członkowie, tak można zebrać dowolnie dużą grupę by wygrać swoją opcję. To jest moim zdaniem kolejna przyczynka do kolejnych problemów. Członków jest ograniczona ilość i ta ilość głosuje w sprawach HSa
19:28:25 <Copi> no to członkowie
19:28:30 <firemark> galuszkak: +1
19:28:38 <justyna> galuszkak: +1
19:28:44 <fk_lx> dominik posłal maila, że nie może wbić na kanał meetingu
19:28:57 <fk_lx> galuszkak: ^ może zrób invite
19:29:02 <Copi> /invite dominikTabisz
19:29:02 <galuszkak> fk_lx: niech wbije na #hackerspace-silesia
19:29:12 <galuszkak> poszło
19:29:15 <BartlomiejB> Galuszkak:+1
19:29:28 <galuszkak> poszedł invite.
19:29:34 <firemark> fk_lx: a zapisal sie?
19:29:38 <BartlomiejB> Ech, po co bylo robic inviteonly...
19:29:44 <galuszkak> firemark: tak
19:29:47 <fk_lx> firemark: tak, i to już jakiś czas temu
19:29:51 <Copi> BartlomiejB: bez komentarza
19:29:52 <firemark> ok
19:30:03 <galuszkak> dobra ej skupmy się, końcowo
19:30:09 <Copi> galuszkak: no leć dalej ;)
19:30:41 <BartlomiejB> Copi: ?
19:30:42 <galuszkak> głosowanie zorganizuje pigletto, głosują tylko członkowie. Głosujemy za funkcjonalnościa bota lub przeciw.
19:30:50 <Copi> galuszkak: action ;x
19:31:04 <galuszkak> Copi: przeniosę do tasków ten istniejący
19:31:56 * galuszkak Copi napisze o sobotniej parapetówie. Przynieść jedzenie
19:32:16 <galuszkak> parapetówka nie wyszła za bardzo bo chyba za szybki termin. Może po świętach celujmy jakiś termin? :)
19:32:20 <Copi> napisałem ale jest mało członków
19:32:25 <Copi> ja jestem za większym gronem
19:32:33 <Copi> choćby to miało być za miesiąc
19:32:38 <firemark> tia
19:33:27 <Copi> galuszkak: napisze jeszcze potem maila, popinguje ludzi na priv
19:33:32 <galuszkak> ok. Proponuję, żeby to było realne. Skasuj obecne głosowanie, wybierzcie 3 daty w kwietniu. Głosowanie do końca marca. To które wygra ogłaszamy parapetówę, robimy event na FB i zapraszamy ludzi z całego HSa
19:33:55 <Copi> ok
19:33:59 <Copi> galuszkak: dalej ;d
19:34:09 * galuszkak galuszkak zapyta o router na liście.
19:34:15 <galuszkak> routery 2 doszły
19:34:29 <galuszkak> duże podziękowania dla andrzej3393 bo OpenWRT jest świetne :)
19:34:47 <fk_lx> respect
19:34:52 <galuszkak> i dla firemark ze pomógł mi to ogarnąć :)
19:34:53 <firemark> meh ;-P
19:35:04 * galuszkak info o wnoszeniu mebelków i skręcania stołów na listę.
19:35:07 <galuszkak> było info
19:35:13 <galuszkak> radosne wiadomości są takie
19:35:17 <galuszkak> jest 9 stołów
19:35:21 <galuszkak> 47 krzeseł
19:35:25 <galuszkak> i jedna kanapa :)
19:35:33 <Copi> i 6 świetlówek
19:35:35 <firemark> dojdzie 2 :-)
19:35:39 <fk_lx> 47 krzeseł?
19:35:45 <firemark> mam remont w domu
19:35:49 <galuszkak> sry 39 ;)
19:35:53 <galuszkak> zakręcony jestem
19:36:15 <galuszkak> podziękowania dla fk_lx za rzutnik i przedłużacze na NodeSilesia
19:36:28 <galuszkak> + dla rspective za hojną darowiznę :)
19:36:41 <fk_lx> no bardzo nam ta darowizna pomogła
19:36:46 <torrocus_> galuszkak: moze parapetówkę połaczyć z oglądaniem filmu? kiedyś chciałeś jakiś seans zrobić
19:36:51 <fk_lx> a sam event widać, żę przyciąga ludzi
19:37:13 <galuszkak> torrocus_: aaaa Internet Owns Boy. O Aaronie Swartzu. Jasne to świetny pomysł
19:37:44 <firemark> ja bym zagral w aertis :-) a jest fajne miejsce
19:37:51 <BartlomiejB> Tylko czy to legalne...:(
19:37:59 <firemark> jak film legalny.
19:38:03 <galuszkak> BartlomiejB: co? film na CC?
19:38:12 <galuszkak> Creative Commons chyba pozwala...
19:38:26 <BartlomiejB> Jest na CC? Aa, no to ok.
19:38:41 <galuszkak> BartlomiejB: wolna kultura promujemy propsy. Tak bardzo wow. ;)
19:38:45 <galuszkak> ok.
19:38:52 <galuszkak> zaczynamy więc
19:39:01 <galuszkak> #topic wolne wnioski
19:39:06 <galuszkak> Pierwszy był Copi dajesz
19:39:15 <firemark> galuszkak: mozna wprosic palida na wolny wniosek?
19:39:23 <firemark> bo chcial temat przedstawic
19:39:28 <Copi> ja mam wniosek, żeby nasze prywatne sprawy wewnątrz stowarzyszenia załatwiać też wewnątrz
19:39:35 <galuszkak> firemark: dojdziemy do tego po Copi ok?
19:39:36 <Copi> żeby nie było dyskusji np o CoC czy bocie
19:39:39 <firemark> galuszkak: k
19:39:39 <Copi> na liście
19:40:04 <Copi> aktualnie jesteśmy pośmiewiskiem Krakowskiego i Warszawskiego hackerspace
19:40:10 <pigletto> temat wewnetrznej listy mailingowej pare razy sie przewijał
19:40:20 <firemark> i to chyba dobry pomysl
19:40:23 <galuszkak> O ile pamiętam, w tym temacie salmon_ już apelował w tym temacie 3 tygodnie temu...
19:40:24 <BartlomiejB> "Sunlight is the best disinfectant."
19:40:50 <fk_lx> BartlomiejB: +1
19:40:56 <Copi> i na ircu też nie prowadzić dram i takich dyskusji
19:41:17 <Copi> ustalić np zasadę, że irc służy do komunikacji typu "siema, ktoś dziś w hs?" itd
19:41:27 <justyna> ja uwazam ze to trzeba zalatwic asap.. chocby jakas wersje tymczasowa bo to wyglada tragicznie
19:41:29 <Copi> a jakieś ustalenia, dyskusje itd na prywatną listę albo kanał
19:42:10 <fk_lx> czemu mamy wszystkie dyskusje przenosić na priva, nie lepiej zadbać o to by poziom tych dyskusji był inny?
19:42:25 <fk_lx> zobaczcie jakim mailem się temat CoC zaczął
19:42:28 <torrocus_> fk_lx: +1
19:42:31 <Copi> fk_lx: powodzenia
19:42:32 <galuszkak> 20:03:45 <salmon_> fk_lx: bo podejżewam, że dyskusja może być publiczna i jak już napisalem wczesniej to jest sprawa wewnetrzna
19:42:36 <galuszkak> 20:03:57 <salmon_> fk_lx: bo to ich nie dotyczy
19:42:44 <Copi> już nie piszę o sobie
19:42:44 <galuszkak> 20:02:42 <salmon_> ja z CoC bym poczekal az bedzie lista czlonkow, bo to wedlug mnie nie jest to wewnetrzna sprawa HSu, a nie temat na general
19:42:53 <galuszkak> sorry przeklajam z spotkania lutowego
19:42:55 <Copi> i miał racje
19:43:09 <Copi> fk_lx: tu nawet nie chodzi o poziom
19:43:13 <Copi> to po prostu nie jest sprawa innych
19:43:23 <Copi> jest główna lista, na niej są poruszane tematy ogólne
19:43:32 <Copi> i powinna być lista nasza wewnętrzna tylko dla członków
19:43:40 <Copi> i na niej tematy które tylko nas dotyczą
19:43:43 <justyna> dokladnie.. mamy swoje sprawy czy ot bedzie CoC czy co innego i rozmawiajmy tylko w swoim gronie
19:43:55 <fk_lx> CoC obowiązuje członków i gośći
19:43:56 <justyna> sory ale ja nie widze sensu zeby wszystko bylo super publiczne
19:44:05 <Copi> fk_lx: ale my go ustalamy co nie?
19:44:09 <Copi> więc to nasza sprawa
19:44:13 <pigletto> mozna to przeglosowac :)
19:44:13 <firemark> Copi: +1
19:44:23 <Copi> fk_lx: chyba, że chcesz, żeby goście głosowali?
19:44:33 <Copi> bo to Ci się może nie spodobać w takim wypadku
19:44:38 <fk_lx> ale mogą zabierać głos w dyskusji, jednak powinni też poziomu trzymać
19:44:41 <justyna> ja tez uwazam ze to nasza sprawa.. wyznaczmy standardy i jak goscie beda nie pasujacy do standardow to przykro mi ale pa
19:44:56 <torrocus_> justyna: +1
19:44:58 <galuszkak> Ja zapytam inaczej, do czego ma służyć lista członków?
19:45:06 <Copi> fk_lx: to uważasz, że ludzie z hs waw mogą głosować na temat CoC?
19:45:22 <fk_lx> Copi: nie, ale czemu nie można dyskutować
19:45:31 <Copi> fk_lx: ale po co nam taka dyskusja?
19:45:36 <Copi> to i tak my decydujemy
19:45:43 <firemark> fk_lx: by zostac posmiewiskiem? :P
19:45:58 <Copi> firemark: spokój.
19:46:03 <fk_lx> firemark: to ze było pośmiewisko to akurat efekt poziomu maili niektórych
19:46:04 <firemark> nah, dobra
19:46:21 <Copi> to co, większość mnie popiera?
19:46:32 <Copi> z tego co widziałem justyna ma podobne zdanie, torrocus_ ją poparł
19:46:34 <justyna> to tak jak w domu ustalasz zasady czy ktos ma nosic kapcie czy moze chodzic w butach itd (taka analogia) .. masz prawo do feedbacku od gosci pozniej, jak sobie te zasady juz ustalisz
19:46:34 <Copi> i firemark
19:47:10 <bb2> Moze ktos mnie zaprosic z kompa? /invite bartlomiejb
19:47:17 <justyna> jestesmy gospodarzami naszego hsa, sory ze to w ten sposob ujme.. ale za nim wyjdziemy do ludu to prezentujmy soba juz cos
19:47:30 <Copi> to kto jest za rozdzieleniem spraw wewnętrznych hackerspace i ogólnych?
19:47:34 <BartlomiejB> dzięx.
19:47:42 <justyna> no ja jestem
19:47:48 <fk_lx> na pewno jakiś podział jest potrzebny, ale tak żebyśmy dziecka z kąpielą nie wylali
19:47:54 <torrocus_> Copi: +1
19:48:16 <Copi> firemark: galuszkak fk_lx ?
19:48:19 <Copi> pigletto:
19:48:25 <Copi> kozak127: ^
19:48:27 <galuszkak> justyna: +1, Copi +1
19:48:33 <firemark> +1
19:48:36 <fk_lx> możę umówmy się, że tematy kontrowersyjne niech będą members-only
19:48:43 <justyna> ja uwazam ze na pewno po tym wszystkim co sie dzialo wybrac wersje wewnetrzna.. poza tym to my musimy wiedziec czego chcemy a nie czekac az namgoscie podyktuja co mamy robic.. nie mamy wizji tego jak chcemy zeby nasz HS wygladal?
19:48:57 <kozak127> +1
19:49:03 <Copi> dobra, przegłosowane chyba
19:49:08 <Copi> galuszkak: mam drugi wolny wniosek
19:49:40 <firemark> (moze sie zjawic dominik?)
19:49:49 <torrocus_> Jestem za tym, aby na ogólnodostępnych kanałach/listach rozmawiać nie tylko z członkami HS-a i zbierać od nich pomysły/feedback/propozycje, a na zamkniętym dyskutować. Ale wszystko powinno być w granicach dobrego smaku i kultury.
19:49:49 <galuszkak> Copi: pisz pisz, w kolejce jest firemark
19:50:06 <fk_lx> no własnie o kulturę chodzi
19:50:07 <BartlomiejB> (ech, jak się ciężko pisze na klawiaturze dotykowej na komórce; dobrze, że jestem już przy kompie :))
19:50:46 <Copi> jak urządzimy się bardziej to robimy za jakiś miesiąc/dwa otwarcie hackerspace i zapraszamy inne HS?
19:51:04 <BartlomiejB> Copi: jestem za :(
19:51:09 <BartlomiejB> znaczy, :)
19:51:13 <justyna> torrocus_: +1 dokladnie o to chodzi
19:51:28 <fk_lx> ja też się zgadzam z torrocusem
19:51:29 <Copi> ludzie z hs waw by może przyjechali bo coś pisała jedna osoba
19:51:30 <firemark> jak nie zdemulujemy po parapetowie
19:51:42 <torrocus_> Copi: chodzi o reprezentację HS-ów? bo wszystkich nie pomieścimy :)
19:51:43 <Copi> z Krakowa też daleko nie mają
19:51:51 <BartlomiejB> im więcej ludzi, tym weselej :) to może być też okazja do nawiązania kontaktów z innymi HSami.
19:51:54 <Copi> torrocus_: a myślisz, że wszyscy przyjadą? ;>
19:52:04 <Copi> torrocus_: jak na parapetówkę nie umie się więcej niż 6 osób zapisać
19:52:14 <galuszkak> Z Wrocka i Lublina tez mozna by zaprosić
19:52:24 <Copi> no porozsyłać info na listy
19:52:30 <Copi> ale to jak ogarniemy więcej lokalu
19:52:36 <fk_lx> no więc jeśli zapraszać to wszystkie HSy z Polski
19:52:44 <Copi> fk_lx: +1
19:52:49 <Copi> z mojej strony tyle
19:53:01 <galuszkak> i z Poznania
19:53:19 <Copi> firemark był po mnie
19:53:20 <Copi> ;d
19:53:20 <torrocus_> fk_lx: +1
19:53:24 <BartlomiejB> ad rem: ja jestem przeciw zamkniętym dyskusjom, bo to wybitnie sprzyja myśleniu grupowemu (i wskutek tego błędnym decyzjom), ale oczywiście uszanuję wolę większości.
19:53:39 <firemark> BartlomiejB: ale ty masz laga :P
19:53:42 <Copi> BartlomiejB: dlaczego zawsze wszystko po czasie piszesz jak już jest inny temat?
19:53:49 <firemark> ok, to sprawa 1) i potrzebuje dominika
19:53:52 <BartlomiejB> Copi: na komórce byłem.
19:54:03 <justyna> BartlomiejB: powiedzcie mi ile zyskalismy dzieki publicznym dyskusjom
19:54:06 <firemark> bo chodzi o ulotki
19:54:09 <justyna> konkretne argumenty
19:54:17 <firemark> justyna: ten temat juz byl
19:54:22 <Copi> to już jest przegłosowane
19:54:24 <firemark> galuszkak: mozesz go wprowadzic?
19:54:26 <BartlomiejB> justyna: temat bota może mieć wreszcie jakieś finalne rozwiązanie.
19:54:36 <galuszkak> zaprosiłem go już wcześniej
19:54:40 <justyna> no wiem ale BartlomiejB : pisal, to chcialam sie zapytac o motywacje
19:54:44 <galuszkak> zapraszam go już drugi raz
19:54:52 <firemark> jaki mial nick?
19:54:58 <Copi> dominikTabisz
19:55:08 <fk_lx> może ma jakiegoś webowego klienta
19:55:14 <Copi> no ma
19:55:15 <fk_lx> i nie widzi inviteów
19:55:16 <Copi> bramkę
19:55:19 <firemark> ha.
19:55:20 <Copi> o, chatzille
19:55:27 <firemark> super
19:55:30 <dominikTabisz> dobry wieczór, przepraszam za spóźnienie.
19:55:34 <BartlomiejB> cześć, Dominiku. fajnie, że wpadłeś. :)
19:55:38 <firemark> dominikTabisz: jak ulotki? jakis progress?
19:55:50 <dominikTabisz> przepraszam z logu mam laga, skończyliście temat ulotek?
19:56:01 <firemark> wlasnie po to cie wzywamy ;p
19:56:10 <BartlomiejB> dominikTabisz: i soraski za problemy z dołączeniem, ja byłem przeciwny invite-only.
19:56:14 <galuszkak> dominikTabisz: nie zaczęliśmy
19:56:15 <dominikTabisz> spoko
19:56:41 <dominikTabisz> więc tak - tekst pożyczam na razie z pada, będzie problem ze zdjęciami
19:56:50 <Copi> BartlomiejB: następnym razem sam będziesz pilnował porządku jak przez pomyłkę Kamila będzie wbijać masa ludzi nie będąca członkami ok?
19:57:15 <BartlomiejB> Copi: wystarczyło +m na kanał, +v dla członków. firemark o tym pisał.
19:57:16 <dominikTabisz> dokładniej będę chciał jakiegoś kontaktu do osób na zdjęciach, których zamierzam użyć
19:57:41 <firemark> BartlomiejB: o tym pozniej
19:57:43 <Copi> BartlomiejB: ustaliliśmy wcześniej coś innego, że kanał jest dla CZŁONKÓW. I jak nie masz nic do napisania w temacie to proszę, żebyś nie offtopował
19:57:49 <firemark> dominikTabisz: pytaj na kanale
19:58:21 <firemark> dominikTabisz: zwykle ktos na kanale bedzie wiedzial kto to byl
19:58:44 <Copi> dominikTabisz: spytasz jakiegoś stałego bywalca w hs to będą znać innych
19:58:52 <dominikTabisz> jak rozumiem na ogólnym?
19:58:55 <firemark> tia
19:59:30 <fk_lx> szimek się pojawił
19:59:34 <fk_lx> też mu można dać invite
19:59:37 <fk_lx> w końcu członek
19:59:42 <firemark> dominikTabisz: masz juz jakis szkic/
19:59:55 <Copi> galuszkak: ustaw, żeby każdy mógł zapraszać
19:59:58 <dominikTabisz> do zdigitalizowania ale mam pomysły
20:00:41 <BartlomiejB> Copi: dobry pomysł.
20:00:47 <fk_lx> Copi: +1
20:00:52 <firemark> dominikTabisz: jak bys cos juz mial to pokaz
20:00:59 <torrocus_> dominikTabisz: jaki format planujesz?
20:01:13 <dominikTabisz> właśnie i tu moje pytanie: na listę hs-silesia w załączniku, czy jak?
20:01:38 <fk_lx> dominikTabisz: lepiej byłoby na jakimś dropboksie albo githubie
20:01:40 <torrocus_> może lepiej link do dropboxa?
20:01:42 <firemark> jak duzy plik to osobny link
20:01:54 <firemark> bo innych krew zaleje
20:02:10 <fk_lx> list z automatu blokuje załączniki przekraczające rozmiar bodajże 50 kB
20:02:17 <dominikTabisz> generalnie mam 2 opcje: 1 A5 składane na 2 i a4 na pół, ale bardziej pracuje nad a5 bo wygląda taniej
20:02:23 <galuszkak> wie ktoś jak mogę ustawić to invite dla wszystkich? bo ChanServ mówi mi ze nie mogę
20:02:40 <Copi> /mode +g
20:02:40 <firemark> galuszkak: dal invite szymkowi ;p
20:02:50 <galuszkak> firemark: dalem
20:03:00 <firemark> dominikTabisz: tez wole a5
20:03:16 <firemark> dominikTabisz: chodzi mi o wersje zdigilityzowana.
20:03:22 <firemark> jak to wyglada
20:03:28 <dominikTabisz> ok to mi pdfy poblokuje, fk_lx jak pokażesz w czwartek/piątek jak wklejać pdfa w githuba to no problem :)
20:03:51 <fk_lx> spoko, poradzimy coś :)
20:03:55 <firemark> github nie jest do pdfow tak mysle. lepiej dropbox
20:03:56 <BartlomiejB> fk_lx: nie sądzę. zobacz np. https://lists.hackerspace.pl/pipermail/silesia/2015-March/000705.html (Size: 2938156 bytes)
20:03:57 <fk_lx> przynieś laptopa
20:04:06 <galuszkak> dominikTabisz: github ci blokuje? dziwne bo ja PDFy hsowe wrzucałem
20:04:18 <fk_lx> BartlomiejB: do moderacji znaczy, że zostało zaakceptowane
20:04:23 <firemark> galuszkak: mowi o liscie
20:04:30 <galuszkak> dominikTabisz: pamiętaj, że wiki githuba to też repo githuba ;)
20:04:47 <galuszkak> firemark: aaa ;)
20:04:53 <fk_lx> dobra jak Dominikowi pomogę
20:04:54 <galuszkak> dobra nie skumałem w pierwszej chwili
20:05:03 <torrocus_> dominikTabisz: jakbyś potrzebował pomocy to pisz, mamy obcykane drukarnie i wwalczone zniżki w niektórych
20:05:08 <firemark> dominikTabisz: cos jeszcze masz do dopowiedzenia?
20:05:15 <firemark> torrocus_: super
20:05:32 <dominikTabisz> firemark rozumiem, że mam wiać?
20:05:46 <firemark> ?
20:06:12 <fk_lx> no to są uroki Internetu, można źle zrozumieć intencje
20:06:14 <Copi> firemark: masz jeszcze coś do dodania?
20:06:25 <firemark> Copi: inne tematy
20:06:28 <dominikTabisz> nie jako przytyk, rozumiem że skoro przedstawiłem sprawę to mam się wylogować
20:06:32 <Copi> firemark: no to jazda
20:06:36 <firemark> dominikTabisz: lol, nie
20:06:43 <firemark> hmm to mi sie wysunal dzisiaj
20:06:54 <firemark> zeby ten kanal byl +m
20:06:57 <firemark> a nie +i
20:07:04 <Copi> bez sensu
20:07:07 <firemark> te logi i tak beda publiczne
20:07:10 <Copi> robimy +i
20:07:17 <Copi> i kto chce to się zgłasza
20:07:18 <fk_lx> dominikTabisz: po co wylogowywać, zebranie trwa
20:07:22 <galuszkak> dominikTabisz: chodzi o to, że firemark ma kolejny temat i się niecierpliwi
20:07:25 <firemark> wazne by nikt obcy nie przeszkadzal
20:07:26 <Copi> każdy może zrobić /invite teraz
20:07:32 <fk_lx> ja też mam temat
20:07:33 <dominikTabisz> ok pojąłem :)
20:07:45 <firemark> Copi: ok, ty przeciw
20:07:52 <firemark> Copi: wieksze security w sumie
20:08:02 <galuszkak> ok więc rozumiem,  że teraz temat czy można zaprosić palida bo ma coś super uber important do powiedzenia
20:08:09 <fk_lx> ale ja mam temat
20:08:15 <fk_lx> może tematy nieczłonków na koniec
20:08:22 <galuszkak> ok
20:08:30 <galuszkak> fk_lx: proszę :)
20:08:39 <firemark> Copi: dobra, nikt sie nie zainteresowal :P zostaje +i
20:09:02 <fk_lx> przygotowałem CoC na bazie tego londyńskiego, w sensie dopisałem dół i górę
20:09:03 <BartlomiejB> firemark: jestem za +m +v, przeciw +i.
20:09:13 <fk_lx> http://wklej.org/id/1670662/txt/
20:09:42 <BartlomiejB> fk_lx: czemu nie na naszej wiki?
20:09:59 <Copi> BartlomiejB: serio tak bardzo nie ogarniasz tego co się dzieje?
20:10:05 <fk_lx> BartlomiejB: do wrzucenia na wiki, wersja świeża wyszło dzisiaj
20:10:06 <Copi> BartlomiejB: to jest propozycja
20:10:16 <Copi> fk_lx: będzie głosowanie?
20:10:46 <fk_lx> Copi: ale propozycje też można wrzucać na wiki
20:10:50 <BartlomiejB> Copi: propozycje też można na wiki, np. tak: http://wiki.hs-silesia.pl/wiki/Hacker:Bart%C5%82omiejB/Propozycja_CoC
20:11:11 <torrocus_> zbaczamy z tematu
20:11:22 <Copi> no ok
20:11:28 <Copi> fk_lx: zrobisz głosowanie?
20:11:36 <Copi> takie jak w mailu Jakuba co Ci pokazywałem?
20:11:43 <fk_lx> moim zdaniem głosowanie trzeba zrobić za lub przeciw CoC
20:11:50 <firemark> to juz wiemy
20:11:50 <fk_lx> jednolinijkowe CoC to nie CoC
20:12:41 <fk_lx> gdyby było CoC to dyskusja by przebiegała inaczej na liście
20:12:45 <dominikTabisz> fk_lx CoC to jedno, jego słabośc to drugie - jestem za próbą dopracowania. Może kilka wersji CoC + opcja "nie chce"
20:13:16 <fk_lx> jasne, to dyskutujmy nad CoC, ale w cywilizowany sposób
20:13:20 <Copi> dominikTabisz: co chcesz dopracowywać?
20:13:32 <fk_lx> bez maili kozak127 w stylu "Bo wicie rozumicie Filip itd."
20:13:36 <BartlomiejB> myślę, że najpierw warto wrzucić ten tekst na listę i dać możliwość dyskusji.
20:13:47 <fk_lx> BartlomiejB: +1
20:13:48 <dominikTabisz> Na liście zaczęliśmy się linczować - brakuje mi jasno sformułowanego jak idzie ostrzeżenie
20:13:49 <Copi> a ja myślę, że koniec dyskusji
20:13:54 <galuszkak> Ja tylko jeśli mogę moje skromne zdanie dodać. Problemem nie jest CoC czy jego brak tylko jego execution, który będzie powodował tarcia. Bo nie zmienia to faktu, że to *kto i kiedy* zastostuje bana/kicka jest istotne.
20:13:56 <firemark> fk_lx: ale nowy temat
20:13:57 <Copi> bo ten CoC był na liście
20:14:06 <Copi> przecież fk_lx dał go w 1 mailu..
20:14:12 <Copi> po co znowu nad nim dyskutować?
20:14:21 <fk_lx> Copi: czytaj co Kamil pisze
20:14:21 <BartlomiejB> Copi: nie dokładnie ten tekst. szczegóły mogą być istotne.
20:14:30 <fk_lx> chodzi o egzekucje
20:14:32 <dominikTabisz> galuszkak +1
20:14:37 <Copi> BartlomiejB: jakie szczegóły?
20:14:39 <torrocus_> galuszkak: +1
20:14:45 <Copi> fk_lx tylko napisał górę i dół
20:15:06 <fk_lx> Copi: tam jest napisane co w razie naruszenia CoC
20:15:13 <fk_lx> to jest integralna część każdego CoC
20:15:16 <Copi> "Po obejrzeniu dostępnych CoC z innych HS bardzo przypadł mi do gustu CoC Hackerspace w Londynie, który wkleiłem na zebraniu tydzień temu i pojawiło się co najmniej kilka osób, którym taka treść by odpowiadała: "
20:15:38 <Copi> ja proponuje znowu głosowanie TAK/NIE
20:15:43 <firemark> to zrobmy glosowanie
20:15:48 <Copi> z tej dyskusji nic dobrego nie wyniknie
20:15:50 <firemark> czy pasuje czy nie
20:15:51 <Copi> każdy już napisał co chce
20:16:03 <fk_lx> Copi: czy widziałeś jakieś CoC bez opisywania jaka jest obsługa w przypadku naruszenia?
20:16:08 <dominikTabisz> Copi liczy się ten dół a dokładnie jak widzimy zasady reagowania - czy do zarządu a sami nie zwracamy uwagi nie trolujemy, czy najpierw prosimy delikwenta by zaprzestał, jaka jest rola osób trzecich
20:16:11 <galuszkak> dlatego, moim zdaniem CoC powinnien zawierać prostą ścieżkę. Popieram tutaj utek, że execution powinnien być jasnym zadeklarowaniem społeczności że tej lub tej osoby za takie a takie zachowanie nie chcemy i stawiamy warninga a potem banujemy.
20:16:46 <Copi> serio chcemy dalszej dyskusji?
20:16:56 <Copi> jeżeli już to na prywatnej liście
20:17:00 <Copi> albo wcale
20:17:07 <firemark> tak, execution jest wazny
20:17:12 <firemark> glosowanie i spoko
20:17:24 <firemark> jak nie przejdzie to mozna wymyslec nowy CoC
20:17:29 <Copi> fk_lx: ja nie widze innej możliwości niż to co opisałeś na dole
20:17:43 <Copi> firemark: czy Ty jesteś pijany? :D
20:17:54 <firemark> Copi: i tak w nieskonczonnosc :P
20:17:57 <galuszkak> firemark: jak wygra opcja "nie chce" to chcesz wymyślać nowy? proszę szacunku dla logiki trochę :)
20:18:19 <Copi> dobra, głosujmy tutaj czy ma być głosowanie czy prywatna dyskusja?
20:18:29 <firemark> galuszkak: to mozna 3 opcje dac
20:18:32 <fk_lx> nie zmienia to faktu, że CoC od pełnej wersji jest dostępny od teraz
20:18:33 <BartlomiejB> galuszkak: nie widzę nic nielogicznego w propozycji firemarka.
20:18:43 <firemark> chce / nie chce / nie w tej formie
20:18:45 <Copi> bo wyżej ustalilismy, że publicznie takich tematów nie poruszamy
20:18:46 <fk_lx> a mówiliśmy, że najpierw dyskutujemy a potem głosujemy
20:19:06 <BartlomiejB> Copi: niby gdzie?
20:19:20 <firemark> BartlomiejB: tam gdzie laga dostales :P
20:19:25 <Copi> BartlomiejB: obejrzyj sobie logi i nie zadawaj takich pytań
20:19:36 <dominikTabisz> jedno pytanie do nowego CoC - odpowiedzcie mi na nie - w obecnym kształcie X obrazi Y, Y ucieka, a widzi to Z. Jak powinien zachować się Z? czy wszyscy tak samo to rozumiemy?
20:19:50 <firemark> dominikTabisz: to nie temat na teraz
20:19:59 <galuszkak> anyway, jako, że wcześniej było info że chcemy dyskusje w zamkniętym gronie HSowiczów. A listy nie ma. Szybciej nie będzie, dlatego mój proposal zróbmy zamkniętą grupę google na ten czas, żebyśmy nie tracili czasu na sztuczne problemy.
20:20:15 <Copi> fk_lx: a może głosowanie + opinia?
20:20:16 <fk_lx> galuszkak: dobry pomysł
20:20:21 <Copi> fk_lx: na google forms jest taka opcja
20:20:27 <fk_lx> Copi: ty byś wszystko chciał od razu głosować, bez zastanowienia
20:20:31 <BartlomiejB> ech, czemu google...
20:20:36 <fk_lx> żadna demokracja tak nie działa
20:20:44 <Copi> fk_lx: a co chcesz robić po dyskusji, która ma z 30 odpowiedzi?
20:20:54 <Copi> dyskutowaliśmy ;x
20:21:08 <galuszkak> BartlomiejB: mi to wszystko jedno co. Jako chwilowe rozwiązanie jest idealne chyba, że jakieś alternatywy.
20:21:10 <fk_lx> Copi: no bo posyłałeś tam bezsensowne maile nie na temat CoC tylko na temat mój
20:21:11 <galuszkak> Anyway
20:21:11 <galuszkak> Kto chce action?
20:21:13 <fk_lx> proste
20:21:18 <firemark> BartlomiejB: wielki brat patrzy
20:21:31 <Copi> fk_lx: to co Ci przeszkadzać będzie, że będziesz miał opinie pod głosem?
20:21:34 <firemark> galuszkak: proponuje action na filipa
20:21:46 <Copi> odnośnie dodanego tekstu na dole?
20:21:47 <firemark> on prowadzi coc
20:21:53 <BartlomiejB> firemark: jest w tym więcej prawdy, niż ci się wydaje: spróbuj usunąć ciasteczko z google.com w najnowszym Firefoksie.
20:22:05 <Copi> galuszkak: może ustalmy deadline
20:22:13 <firemark> BartlomiejB: whoa, spokojnie
20:22:15 <galuszkak> Copi: za dużo na raz
20:22:15 <Copi> bo temat się będzie ciągnął miesiącami
20:22:23 <galuszkak> Najpierw kto bierze action stworzenia listy członków
20:22:40 <galuszkak> "tymczasowej" do czasu rozwiązania problemu z serwerem
20:23:01 <Copi> galuszkak: fk_lx założył temat więc chyba on. Ustalmy termin do kiedy mamy podjąć decyzje i tyle
20:23:33 <torrocus_> Kilka miesięcy temu sam uważałem, że nie potrzebujemy CoC. Teraz jednak uważam, że CoC w jakiejkolwiek formie sprawi, że nasze rozmowy będą bardzej wartościowe. Nie powinniśmy się zamykać na ew. zmiany, nawet jeśli początkowa formuła CoC nie byłaby idealna. Bądźmy agile.
20:23:50 <fk_lx> torrocus_: +1
20:23:51 <galuszkak> fk_lx: czy podejmiesz się założenia tej listy?
20:23:59 <fk_lx> galuszkak: tak mogę założyć
20:24:07 <galuszkak> ok
20:24:14 <Copi> galuszkak: deadline!
20:24:18 <Copi> z innymi sprawami był
20:24:25 <galuszkak> #action fk_lx założy wewnętrzną listę członków "tymczasową"
20:24:54 <Copi> temat się ciągnie od 4 lutego
20:25:09 <fk_lx> Copi: bo temat jest ważny
20:25:13 <Copi> fk_lx: dla Ciebie
20:25:20 <BartlomiejB> Copi: dla HS-a.
20:25:31 <firemark> torrocus_: nie będą.
20:25:34 <Copi> BartlomiejB: bo Ty tak twierdzisz? po to jest głosowanie :)
20:25:44 <firemark> torrocus_: mówi ci to osoba która siedzi długo na ircach :-)
20:26:08 <BartlomiejB> Copi: Hitler też wygrał wybory przez demokratyczne głosowanie. głosowania nie są panaceum na wszystko.
20:26:18 <fk_lx> BartlomiejB: +1
20:26:26 <galuszkak> W skrócie jestem za opcją, że tam ląduje dyskusja obecna. Jeżeli wyłonią się propozycje CoCów robimy głosowanie.
20:26:42 <firemark> BartlomiejB: ja p** z przykladami.
20:26:49 <Copi> galuszkak: dajmy tydzień na dyskusje
20:26:59 <firemark> wybacz, nie moglem inaczej tego skomentować.
20:27:03 <fk_lx> Copi: czemu tak pośpieszasz
20:27:08 <BartlomiejB> firemark: wybaczam. :)
20:27:11 <pigletto> firemark: widziałem tam ** :D
20:27:18 <fk_lx> jak coś Ci nie odpowiada to od razu - głosujmy już teraz, zaraz
20:27:26 <dominikTabisz> błagam nie róbmy tu powtórki z mailingu, chcecie adolfa to zapuszcze wąsa ale skończmy się gryźć
20:28:04 <Copi> fk_lx: ze skrajności w skrajność
20:28:15 <fk_lx> śpiesz się powoli brzmi maksyma
20:28:40 <fk_lx> jak dyskusja się rozwinie nie ma jej co skracać, a akurat te kwestie, które poruszył Dominik są ważne
20:28:41 <firemark> dominikTabisz: +50 :D
20:28:46 <fk_lx> czyli egzekucja
20:28:47 <BartlomiejB> dominikTabisz: OK, zostawmy Adolfa... soraski za porównanie, godwin's law itd. ;)
20:29:07 <galuszkak> Żeby ułatwić sprawę i spory proponuję, że dyskusję zamknie zarząd kiedy uzna, ze nic nowego nie ma w dyskusji na wewnętrznej liście. Wydaje mi się to uczciwa propozycja, żeby nikt nie miał pretensji, że ktoś pospiesza a ktoś wydłuża. Czy takie rozwiązanie z deadlinem pasuje?
20:29:19 <Copi> galuszkak: wiesz, że nie ogarniasz tego spotkania w ogóle?
20:29:38 <Copi> galuszkak: tak
20:29:50 <Copi> galuszkak: czas już dawno minął a ten wniosek a firemark czeka
20:30:31 <galuszkak> Copi: wiem, ale wolę domykać tematy niż na siłę je zamykać, bo zaś bedą nie dopowiedzenia.
20:30:32 <firemark> tia ;P
20:30:49 <galuszkak> Czy ktoś jest przeciwny temu rozwiązaniu? fk_lx BartlomiejB dominikTabisz pigletto torrocus_ ?
20:31:00 <Copi> ustaliliśmy, że to jest tylko dla członków
20:31:02 <fk_lx> szczerze, to w najbardziej newralgicznych sprawach powinny być dyskusje face to face, byłoby pewnie mniej obrażania
20:31:11 <Copi> i tyle wystarczy
20:31:16 <Copi> żeby nie robić dalej cyrku
20:31:23 <fk_lx> galuszkak: dla mnie Twoja propozycja jest ok
20:31:29 <pigletto> ok
20:31:32 <torrocus_> galuszkak: ok
20:31:33 <dominikTabisz> galuszkak jeśli proponujesz deadline na projekty, liste i głosowanie to ok
20:31:35 <Copi> może się to nawet jak dla mnie ten miesiąc ciągnąć, to jest mniejsze zło ;)
20:31:52 <galuszkak> ok
20:32:16 <firemark> galuszkak: jak skonczysz, to zapros palida, bo mial fajny temat
20:32:54 <galuszkak> #action Zarząd (fk_lx, torrocus_, salmon_, galuszkak, bfaliszek) zamknie dyskusje o CoC kiedy uzna, że wszystkie stanowiska zostały wyjaśnione. Po zamknięciu będzie głosowanie członków nad CoC.
20:33:24 <galuszkak> dobra czy nie ma nikt nic przeciwko zapraszaniu palida?
20:33:37 <Copi> ja nie mam
20:33:39 <pigletto> ja nie
20:33:49 <Copi> dominikTabisz chyba też nie jest członkiem a jest tutaj?
20:33:50 <dominikTabisz> zapraszaj
20:33:57 <fk_lx> Copi: jest członkiem
20:33:57 <Copi> jak jesteś to sry
20:33:59 <Copi> ok
20:34:02 <galuszkak> Copi: czytaj, jest członkiem
20:34:10 <BartlomiejB> nie mam nic naprzeciw.
20:34:10 <galuszkak> to invituje
20:34:30 <BartlomiejB> invituj.
20:34:32 <dominikTabisz> Copi no problem :)
20:35:09 <firemark> \o/
20:35:13 <palid> yo.
20:35:15 <palid> nareszcie.
20:35:22 <galuszkak> ok palid przedstawiaj swoją sprawę
20:35:23 <palid> Dobra, temat jest taki: alarm i monitoring w siedzibie.
20:35:25 <firemark> kto ma wniosek za zbanowaniem palida? :D joke
20:35:32 <palid> Z tego co widzialem, to okolica nie wyglada na najspokoniejsza
20:35:47 <Copi> dlatego chodzę z nożem ;d
20:35:52 <palid> ludowe piesni dresow siedzacych obok o godzinie 21 nie wskazuja na to, zeby mozna bylo zostawic miejsce bez monitoringu
20:36:01 <firemark> Copi: ...
20:36:05 <dominikTabisz> palid ma racje to "trudne sąsiedztwo"
20:36:10 <galuszkak> palid: dlatego mamy kraty w oknach ;)
20:36:13 <palid> Zwlaszcza, ze drzwi nie sa jakos mocno wzmacnianie
20:36:20 <palid> galuszkak: po co kraty, skoro wystarczy kilka kopniakow w drzwi?
20:36:33 <fk_lx> to jest osiedle
20:36:34 <Copi> póki co nie mamy tam sztabek złota i zegarków firmy patek
20:36:36 <pigletto> w jednym oknie chyba krata jest wylamana
20:36:36 <firemark> programisci nie kopna :P
20:36:36 <galuszkak> palid: metalowe drzwi archiwum bankowego? ;)
20:36:44 <palid> galuszkak: nie, monitoring i alarm
20:36:55 <firemark> Copi: ale jak sie ma sprzet pojawic...
20:36:57 <dominikTabisz> bez urazy ale te konkretne kraty to nawet takie chuchro jak ja wyrwie, co dopiero spece z okolic siedziby hs
20:37:01 <palid> dominikTabisz++
20:37:08 <palid> to jest temat o wiele wazniejszy niz jakistam CoC.
20:37:16 <palid> narazie jeszcze nie jest to wymagane
20:37:20 <fk_lx> palid: to Twoje zdanie
20:37:23 <fk_lx> CoC jest ważny
20:37:29 <BartlomiejB> fk_lx: +1
20:37:36 <palid> ale IMHO lepiej zrobic to teraz, niz pozniej plakac ze ukradli sprzet warty kilka tysiecy.
20:38:00 <fk_lx> palid: skup się na swoim temacie i powstrzymaj się od offtopiców na temat CoC
20:38:02 <Copi> póki co najdroższa to tam jest moja opalarka chyba
20:38:08 <torrocus_> czy w HS jest sprzęt warty kilka tysięcy?
20:38:09 <Copi> chyba, że fk_lx zostawił rzutnik
20:38:24 <palid> Glupia kamera na drzwi + jakis nawet debilny system alarmu (po otwarciu wpisz 1234 na klawiaturze obok) mysle ze wystarczajaco duzo da.
20:38:38 <palid> Copi: Mowie, narazie sprzetu nie ma.
20:38:43 <Copi> palid: no jest to jakis pomysł
20:38:45 <Copi> ale drzwi są dobre
20:38:48 <palid> Ale to jest HS, pojawi sie predzej czy pozniej
20:38:56 <dominikTabisz> Palid  + natychmiastowe przesyłanie obrazu gdzieś poza siedzibe
20:38:57 <palid> sasiedztwo nie nalezy do najmiljszych.
20:39:01 <Copi> a żeby przez okno wejść niezauważonym to też trzeba się napracować
20:39:03 <palid> dominikTabisz: kopie, tak.
20:39:12 <fk_lx> na razie można też zrobić atrapy, powiesić tabliczkę obiekt monitorowany
20:39:39 <kozak127> tak, zachęcajmy wszystkich "tutaj jest monitoring, mamy cenne rzeczy"
20:39:46 <kozak127> i ten monitoring nie działa...
20:39:50 <palid> tak.
20:40:03 <palid> Gdyby to bylo wejscie na klatke, to bym sie z Toba zgodzil fk_lx
20:40:07 <palid> niestety, to jest wejscie z zewnatrz
20:40:13 <galuszkak> W skrócie mogę powiedzieć co wiem od KZGM jeżeli chodzi o bezpieczeństwo.
20:40:16 <palid> do tego reklamuje sie 'hackerspace'.
20:40:18 <dominikTabisz> fk_lx bez urazy ale to jest dzielnica w którą nie tak dawno miasto pakowało wyszkolonycch w zakładach karnych - oni umieją rozbrajać zwykłe kamery i monitoring - atrape też rozbroją
20:40:40 <fk_lx> galuszkak: no co wiesz od KZGM
20:40:46 <palid> galuszkak: sluchamy :)
20:41:02 <galuszkak> W tym lokalu którym jesteśmy było archiwum bankowe, firma windykacyjna i jakaś siłownia czy cuś. Nigdy nie było włamania do tego lokalu użytkowego. Co ważne, w okolicy były włamania najczęściej do sklepów
20:41:20 <Copi> drzwi są solidne
20:41:25 <Copi> lepsze niż wewnątrzklatkowe
20:41:29 <galuszkak> faktem jest, że mamy słaby punkt bo mamy wybitą szybę i kratę wywaloną w jednym oknie.
20:41:47 <fk_lx> no to trzeba naprawić
20:42:03 <palid> galuszkak: nie sadzisz, ze to powinien byc priorytet przy remoncie?
20:42:06 <galuszkak> idąc dalej, mamy parę malinek na stanie. Można do jednej dokupić kamerę za niewielkie pieniądze i skonfigurować stały streaming obrazu z zrzutkami na jakiś serwer.
20:42:07 <dominikTabisz> galuszkak liczz mamy 2 uszkodzone kraty i jednej brak
20:42:22 <Copi> można zrobić z odświeżacza powietrza alarm
20:42:33 <BartlomiejB> ja bym nie wpadał w paranoję z bezpieczeństwem, przynajmniej do czasu, aż faktycznie będzie powód, żeby myśleć, że jest tak źle, jak niektórzy sugerują.
20:42:34 <Copi> żeby piszczał na pół dzielnicy
20:42:45 <palid> BartlomiejB: setup now, use later.
20:42:53 <palid> jak bedzie tam drogi sprzet, to bedzie juz za pozno
20:42:55 <dominikTabisz> Copi po co pisk, skoro można farbe
20:42:58 <palid> a teraz jest remont, wiec mozna pokuc sciany
20:43:01 <fk_lx> palid: póki co nie ma
20:43:17 <palid> wiec jak juz ma byc dobry setup na to, to teraz jest najlepszy moment
20:43:27 <palid> mozna przygotowac, a wlaczyc rzeczywiscie jak jakis sprzet przyjdzie
20:44:23 <fk_lx> ale nie trzeba kuć ścian, żeby alarm założyć
20:44:54 <torrocus_> chyba, że chce się kable ukryć
20:44:57 <palid> fk_lx: nie widzialem projektu pomieszczenia i nie znam sie na tworzeniu alarmow. Nie wiem jak to najlepiej polaczyc, zeby nie dalo sie drucika po prostu przeciac.
20:45:18 <dominikTabisz> i tak i nie - można puścić między kablami
20:45:19 <galuszkak> palid: proponuję żeby dopisać to do githuba inteligentnego lokalu
20:45:22 <galuszkak> to wpada w ten sam temat
20:45:22 <fk_lx> palid: jak Ci drucik ktoś przetnie to centralka to wychwyci
20:45:31 <palid> galuszkak: moglbys zarzucic linkiem?
20:45:33 <Copi> fk_lx: zależy jak działa
20:45:57 <pigletto> czujki alarmu sa tez bezprzewodowe
20:46:02 <pigletto> ale drozsze niz zwykle
20:46:07 <galuszkak> palid: https://github.com/hackerspace-silesia/smart-space/wiki/Za%C5%82o%C5%BCenia-inteligentnego-lokalu
20:46:16 <palid> pigletto: nie mam rozeznania, wiec trzeba by bylo zrobic research
20:46:23 <palid> kwestia tego, ze problem jest mysle ze pokazny
20:46:42 <galuszkak> proponuję dyskusję o konkretnych rozwiazaniach przenieść tam + na listę gdzie pisał chyba Copi
20:46:46 <fk_lx> no o alarmie w jakiejś formie już gadaliśmy ostatnio w spejsie na zebraniu członków
20:46:50 <palid> dresiarnia pewnie sie wlamywala do sklepow po alkohol i fajki, ale nie wiadomo czy jak sie dowiedza ze jest tu drogi sprzet, to nie stwierdza ze warto wejsc.
20:47:00 <pigletto> mialem ostatnio w domu alarm montowany, ale firma zakladala wiec technicznie za wiele z tego nie wiem, tyle ze mam czujki bezprzewodowe, ze 3 lata ponoc dzialaja na bateryjce
20:47:07 <palid> skoro kraty i okno sa naruszone, to znaczy ze probowali juz sie wbic.
20:47:14 <dominikTabisz> alarm alarmem ale czy ma ktoś spawarkę i opalarkę? Można popracować nad tymi kratami
20:47:23 <Copi> dominikTabisz: po co Ci opalarka ;x
20:47:52 <palid> ./thread z mojej strony
20:47:53 <pigletto> chce łysym włosy opalić do reszty
20:47:58 <fk_lx> galuszkak: kto się w ogóle od nas z członków zajmuje tematem inteligentnego lokalu?
20:48:06 <galuszkak> AceRiggs
20:48:09 <dominikTabisz> wiele nie patrzałem ale na szybko widziałeem ubytki z rdzy. Nawet jak były dobre to tniesz je nożycami z marketu (to jest poniżej 15mm )
20:48:16 <palid> kozak127 pigletto Cie wola. :D
20:48:18 <galuszkak> mam z nim zaschedulowaną rozmowę.
20:48:24 <Copi> dominikTabisz: no tak i opalarka to załatwi ;)
20:48:34 <galuszkak> A właśnie dobrze, że mi przypomnieliście. Adrian Dubiel spotkałem go na konfie MediaLabu
20:48:45 <dominikTabisz> Copi - opalarką zdejme farbe to widze rdze reszte dospawasz
20:49:09 <Copi> dominikTabisz: tam nie ma farby, wystarczy szczotka druciana
20:49:14 <galuszkak> bo on siedzi w IoT zaoferował ze moze pomoc zaprojektować co nieco do zrobienia IoT i pokazać co nieco do zabawek z Arduino jak to projektować itd
20:49:23 <dominikTabisz> ok, to sama spawarka i zrobimy z tym porządek
20:50:02 <palid> galuszkak: dopisalem.
20:50:19 <galuszkak> ok. Czy jakieś inne wolne wnioski?
20:50:33 <galuszkak> Bo ja mam jakieś ale się nie spieszę...
20:50:37 <firemark> BartlomiejB: ahm, zrobiles juz wszystkie tlumaczenia?
20:50:38 <dominikTabisz> bardziej pytanie niż wniosek
20:50:46 <firemark> na stronie www
20:50:49 <galuszkak> tak dominikTabisz ? :)
20:50:58 <BartlomiejB> firemark: niezupełnie. zostało Miejsce do przetłumaczenia.
20:51:09 <dominikTabisz> na padzie było o przyniesieniu narzędzi - jak z tym stoimy?
20:51:42 <galuszkak> Copi: wiesz o co chodzi? :) bo to chyba do Ciebie
20:51:51 <Copi> dominikTabisz: jakich narzędzi?
20:51:55 <fk_lx> dobra palid chyba już może opuścić zebranie, skoro mamy następny temat
20:52:20 <dominikTabisz> na tym głównym padzie, gdzie dawałeś swoje pomysły na opis HS był fragment o przynoszeniu narzędzi
20:52:24 <palid> fk_lx: dominikTabisz nie jest czlonkiem, a jakos nie zostaje tak wulgarnie wyproszony jak ja. :D
20:52:31 <Copi> dominikTabisz: już nieaktualne
20:52:34 <galuszkak> palid: jest członkiem
20:52:34 <kozak127> zdecydowanie jestem za wywaleniem palida z tego kanału :-)
20:52:37 <Copi> potrzebujemy jedynie spawarki
20:52:44 <palid> galuszkak: o, dobrze wiedziec
20:52:52 <palid> galuszkak: pingnijcie mnie jak bedziecie robic ten monitoring
20:52:56 <palid> chcialbym sie tym pobawic =)
20:52:57 <fk_lx> palid: gdzie tu był wulgaryzm
20:53:00 <Copi> dominikTabisz: jak nie masz migomatu albo jakiejś elektrycznej to nic nie potrzebujemy
20:53:02 <fk_lx> po prostu skończył się temat
20:53:21 <dominikTabisz> ok, to jak będzie czas złoże wniosek o jakiś hsowy składzik narzędzi.
20:53:25 <palid> fk_lx: odbijam do slownika, definicja slowa wulgarny
20:53:34 <Copi> dominikTabisz: ?
20:53:48 <galuszkak> Copi: chodzi o starożytny pad
20:53:49 <Copi> dominikTabisz: nie zauważyłeś, że po lokalu walają się moje narzędzia? ;d
20:53:54 <BartlomiejB> jak dla mnie palid może zostać. i każdy inny, kto nie zakłóca rozmowy członkom.
20:53:55 <Copi> galuszkak: wiem o co chodzi
20:53:56 <galuszkak> Copi: ten taki stary stary
20:54:00 <BartlomiejB> (ech, za późno :()
20:54:13 <Copi> dominikTabisz: więc jak masz coś co się może przydać to przynieś ;)
20:54:17 <dominikTabisz> no rozumiem
20:54:19 <Copi> ja na święta biorę drabinę do domu
20:54:22 <galuszkak> BartlomiejB: następnym razem to inaczej rozwiązemy ;) sorry za kłopoty
20:54:32 <Copi> i część narzędzi
20:54:43 <Copi> ale wszystko jest co potrzebujemy oprócz spawarki
20:54:51 <Copi> bardziej nam zależy na materiałach
20:54:55 <dominikTabisz> Copi w tą stronę myślałem :)
20:55:26 <Copi> w ogóle nie wiem jak stoimy z remontem galuszkak bo miałem remontować tylko pokój
20:55:37 <Copi> nikt nie pinguje Adama
20:56:41 <galuszkak> Mam propozycję, bo zbliżamy się do 22. Czy robimy przerwę, czy ciągniemy dalej, czy przenosimy na jutro kolejne tematy?
20:57:03 <Copi> galuszkak: daj tylko znać kto się ma zająć resztą remontu
20:57:57 <galuszkak> inaczej ;) czy ktoś ma coś przeciwko by Copi dalej prowadził remont? pierwsze pomieszczenie myślę wygląda ok i Copi dał naprawdę z siebie sporo wolnego czasu by je doprowadzić do tego stanu
20:58:32 <Copi> nie chce nikomu wchodzić w drogę, na początku było ustalone, że Adam ogarnia wszystko
20:58:44 <pigletto> rzeczywistosc to zweryfikowala ;)
20:58:50 <fk_lx> pytanie jest takie jakie mamy priorytety
20:58:55 <dominikTabisz> a czy Copi przyjmuje uczniów na robote? ;)
20:59:07 <Copi> dominikTabisz: tak, ale nie malujesz bez nadzoru :D
20:59:22 <dominikTabisz> dobra :D
20:59:49 <galuszkak> fk_lx: moim zdaniem drugie duże pomieszczenie, ale to moja prywatna opinia. Warsztaty z NodeSchool pokazuja ze na warsztaty wiecej przestrzeni dla ludzi potrzebne
20:59:57 <Copi> fk_lx: ja bym powiedział, że drugie duże pomieszczenie i równolegle warsztat
21:00:04 <Copi> i w międzyczasie zrobić kuchnie
21:00:23 <fk_lx> to co jest do zrobienia w drugim pomieszczeniu? rozumiem, że trzeba ten tusz wywabić
21:00:38 <torrocus_> galuszkak: +1
21:00:42 <Copi> pomalować na kolor jakiś
21:01:02 <galuszkak> to samo co w 1 chyba. Tylko farbę od razu porządną
21:01:07 <Copi> i można wygładzić ścianę na rzutnik
21:01:14 <Copi> bo zostało gipsu na całe pomieszczenie
21:01:18 <Copi> a nie mamy gdzie tego już dać
21:01:22 <Copi> i listwy
21:01:28 <Copi> więc za darmo możemy mieć ładnie
21:01:41 <fk_lx> a tak w ogóle ktoś sugerował, że w obecnym pomieszczeniu przydałoby się coś na podwieszanie rzutnika
21:01:42 <Copi> można zrobić "warsztaty z robienia gładzi"
21:01:51 <BartlomiejB> :))
21:01:58 <dominikTabisz> Copi +50 :D
21:02:21 <firemark> Copi: co potrzebujemy w kuchni?
21:02:27 <Copi> blat tylko jakiś
21:02:31 <Copi> w sumie to mamy od pigletto
21:02:38 <Copi> więc tylko kątowniki i kołki
21:02:49 <Copi> czyli około 15zł
21:02:51 <galuszkak> Copi: blat i pod spodem szafeczki
21:02:59 <dominikTabisz> okleinę, płyty masz, śruby chyba też
21:03:06 <galuszkak> na kubki i sztuce i jakieś talerze
21:03:21 <Copi> z płyt można porobić półeczki
21:03:25 <Copi> ale to już szczegół
21:03:38 <Copi> generalnie chciałbym wygładzić drugie pomieszczenie i pomalować na jakiś jasny kolor
21:03:48 <Copi> i równolegle coś robić w warsztacie i kuchni
21:05:43 <galuszkak> ok cisza więc rozumiem, że to jest ok?
21:05:50 <galuszkak> dobra to next topic bo późno :)
21:05:52 <dominikTabisz> tak
21:06:40 <galuszkak> A) Musimy usprawnić trochę komunikację pewnych tematów od zarządu. Poniekąd zawaliliśmy gdyż salmon_ wyjechał i wszyscy zapomnieli że dzisiaj jest wywóz śmieci a kolejny jest dopiero 21 kwietnia...
21:07:20 <Copi> czyli zbiórka, każdy bierze po reklamówce i wyrzuca u siebie :D
21:07:21 <fk_lx> no wydaje się priorytetem przynajmniej popakowanie obecnego nadmiaru do jakiegoś worka
21:07:53 <Copi> fk_lx: ja bym z kosza nic nie wyciągał
21:07:55 <galuszkak> Dlatego proponuję takie tematy czasowe gdzie jest konkretna data i jest to coś ala must be wpisać do Wiki, żebyśmy regularnie przepatrywali że pamiętamy o pewnych sprawach. Mówię tutaj ogólnie bo tematów jest więcej
21:08:00 <Copi> jak już to nowe rzeczy do worków
21:08:12 <Copi> fk_lx: jest tam dużo pyłu itd
21:08:48 <galuszkak> do 31 marca mamy sprawozdania merytoryczne oraz finansowe oraz CIT, o czym sobie przypomniałem też sam z siebie na szczęście 10 dni przed :). więc takich dat gdzie wymagane są od nas różne rzeczy proponuję wiele na wiki wpisać w stronę
21:09:03 <fk_lx> to dobry pomysł
21:09:10 <dominikTabisz> +1
21:09:12 <fk_lx> żeby takie rzeczy wisiały na wiki
21:10:38 <galuszkak> OK. Teraz kolejny temat to Walne. Jako, że sprawozdanie finansowe i merytoryczne powinno zatwierdzić walne zgromadzenie członków po 31 marca (jest na to 6 miesięcy). To proponuję, żeby nie zwlekać i zrobić je albo pod koniec kwietnia albo w maju...
21:11:21 <galuszkak> sorry 3 miesiecy
21:11:32 <galuszkak> to zeby nie szlo to do czerwca zebysmy to odpowiednio wczesniej zalatwili
21:11:38 <fk_lx> to fakt
21:11:41 <fk_lx> zwołajmy walne
21:12:01 <galuszkak> Na walne muszą być zaproszeni wszyscy czlonkowie i z odpowiednim wyprzedzeniem dlatego jestem otwarty zeby poszly juz propozycje dat
21:12:10 <galuszkak> zeby potem nie bylo ze cos koliduje czy są inne problemy
21:12:31 <dominikTabisz> jakaś sobota? Albo przy okazji "parapetówy"
21:13:06 <torrocus_> galuszkak: co z członkami, którzy 3 m-ce nie płacili składki? rozumiem, że nie są zapraszani na walne?
21:13:25 <galuszkak> torrocus_: to już w zarządzie musimy ustalić co z nimi zrobimy.
21:13:35 <galuszkak> dopóki są członkami mają pełne prawa członków
21:13:35 <torrocus_> ok
21:13:59 <galuszkak> anyway action
21:14:23 <galuszkak> #action galuszkak napiszę na listę z prośbą o ustalenie terminu walnego (preferowana końcówka kwietnia i maj).
21:14:34 <firemark> galuszkak: *wszyscy* ?
21:14:52 <galuszkak> #action galuszkak na wiki założy stronę z cyklicznymi obowiazkami które trzeba wykonywać by o nich nie zapominać.
21:14:53 <firemark> jezeli ktos nie przyjdzie to nie mozemy zrobic walnego?
21:15:10 <galuszkak> firemark: słowo klucz "zaproszeni" resztę masz w statucie
21:15:14 <fk_lx> firemark: oczywiście, że możemy zrobić, tzw. drugi termin 30 min. później
21:15:18 <fk_lx> przykładowo
21:15:25 <galuszkak> jeżeli do półgodziny się nie stawią a nie ma kworum to robimy walne tak czy siak
21:15:41 <fk_lx> to się ładnie nazywa drugi termin ;)
21:16:15 <galuszkak> A, gdyby na walne były jakieś inne tematy poza sprawozdaniami tak samo, można je już powoli gdzieś spisywać.
21:16:44 <galuszkak> żeby się można jako tako przygotować
21:16:51 <firemark> ok, dzieki za wyjasnienie
21:17:03 <BartlomiejB> ze swojej strony oferuję wszelką pomoc dot. wiki. jeśli ktoś ma jakieś pytania dot. technikaliów wiki, to można do mnie pisać (np. na mojej stronie dyskusji: http://wiki.hs-silesia.pl/wiki/Dyskusja_hackera:Bart%C5%82omiejB)
21:17:04 <galuszkak> ok czy ktoś ma jakieś jeszcze pytania?
21:17:36 <galuszkak> wnioski? skargi? zażalenia? smuteczki? radości? :)
21:18:09 <galuszkak> OK. Z góry przepraszam wszystkich za lekki chaos na początku i +i ale trzeba było to jakoś ogarnąć.
21:18:15 <galuszkak> #endmeeting